Powrót do pracy w podwójnej roli – rozmowa z Oliwią Dardzińską z Medicover, koordynatorką projektu „Witamy Mamy”

Młode mamy stają przed wieloma wyzwaniami podczas powrotu do pracy. Od lęku przed rozłąką z dzieckiem, po obawy dotyczące ich kompetencji zawodowych. W jaki sposób firmy mogą im pomóc i co kobiety mogą zrobić, aby ten proces był łatwiejszy?

Oliwio, z jakimi wyzwaniami najczęściej borykają się kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim?

Też jestem mamą, jednak przygotowując się do projektu Witamy Mamy nie chciałam bazować jedynie na własnych doświadczeniach, dlatego dużo czasu poświęciłyśmy na to, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat spostrzeżeń innych mam planujących powrót do pracy – jakie mają obawy, co jest dla nich trudne, jakie bariery (także mentalne) muszą pokonać by podjąć decyzję o powrocie.

Wynika z nich, że mamy mierzą się głównie z brakiem gotowości do rozłąki z dzieckiem (będę złą matką, jeśli zostawię moje dziecko), obawą o pogodzenie roli mamy i pracowniczki (strach, że nieobecności wynikające z opieki nad chorującym dzieckiem będą źle oceniane przez pracodawcę). Bywają również mniej pewne siebie w kontekście zawodowych kompetencji – mają poczucie, że przez czas nieobecności na rynku pracy utraciły wiele umiejętności.

W jaki sposób firmy mogłyby ułatwić świeżo upieczonym mamom powrót na zawodową ścieżkę?

Myślę, że w obecnych „post pandemicznych” czasach firmy mają dużo możliwości, aby odpowiedzieć na potrzeby i „bolączki” powracających mam. Dotyczy to głównie aspektu związanego z elastycznymi godzinami i formami pracy – pracą zdalną, i hybrydową. Ogromną rolę odrywa także zespół, a w szczególności menadżer/ka, której zadaniem jest przeprowadzenie ponownego onboardingu, wprowadzenie pracowniczki w nowe realia pracy. Dobrą praktyką jest również przygotowanie przez dział kadr krótkiego poradnika dotyczących choćby prawnych aspektów związanych z nową rolą (kwestia opieki nad dzieckiem, dodatkowe przywileje etc.). Myślę, że to może w znacznej mierze zmniejszyć stres i niepewność wynikającą z podwójnej roli.

Jakie nieoczywiste benefity (nie tylko elastyczne godziny pracy) oferowane przez firmę mogłyby zachęcić do rekrutacji kobiety, które myślą o ciąży w przyszłości?

Uważam, że takimi nieoczywistymi benefitami mogą być dodatkowe, płatne dni urlopowe, czy żłobek/przedszkole w miejscu pracy. Do tego prezenty powitalne, szkolenia dla rodziców, pakiety medyczne rodzinne itp.

Zobacz także:  Jak ocenić kompetencje techniczne kandydatów na stanowiska w e-commerce?
Z ramienia firmy Medicover prowadzisz kampanię “Witamy Mamy”, mającą na celu wsparcie kobiet po urlopie macierzyńskim w powrocie do pracy. Jakimi metrykami sukcesu kierujesz się w tym programie i z jakich liczb jesteś najbardziej zadowolona?

Witamy Mamy to pierwsza tego typu kampania w naszej organizacji. To długoterminowy projekt, więc jego efekty będziemy oceniać także w dłużej perspektywie. Na ten moment chcemy dotrzeć do jak największej liczby kobiet i powiedzieć im, że nasza firma jest przyjazna dla powracających mam, że doceniamy i rozumiemy ich podwójną rolę. Wiele z nas – pracownic, ma w końcu podobnie 😉

Jestem dumna, że udało się uzyskać bardzo pozytywny feedback wśród pracowników i kandydatek, a także prawie 90 tys. wyświetleń naszego filmu na Youtube. Oczywiście wciąż liczymy na więcej😊

Najbardziej jednak cieszy nas wspaniały odbiór w dniu premiery filmu promującego kampanię. Miała ona miejsce 26 maja, czyli w dzień matki. Polały się łzy wzruszenia, słyszałyśmy też podziękowania za poruszenie tak ważnego, ale i trudnego tematu jakim jest decyzja o powrocie do pracy.

Obecnie przygotowujemy się do kolejnej fazy projektu: od października planujemy kolejną komunikację, tym razem offline, w naszych centrach medycznych. Chcemy przypomnieć, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, ale bez niego nie ma mowy o kolejnych. 😊

Z Twojego doświadczenia – jakie są najczęstsze mity dotyczące powrotu mam do pracy, a jak wygląda to w rzeczywistości?

Myślę, że najczęstszym mitem są długie zwolnienia lekarskie, których obawiają się pracodawcy. Wcale nie musi tak być, szczególnie jeśli zapewnimy elastyczny czas pracy i pracę zdalną, bądź hybrydową. Kolejnym mitem  jest negatywny wpływ długiej nieobecności w pracy na efektywność pracownika. Myślę, że kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego mogą być bardzo zaangażowane. Stąd też w naszej kampanii zawarłyśmy informację o 5 powodach, dla których oskar za najlepszą ‘podwójną rolę’ powinien trafić właśnie do mam. Chcemy wzmacniać kobiety i uświadamiać, że doceniamy to jak się rozwijają. Tak też czynimy:

Zobacz także:  Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Porady od rekruterki z Group One

• Świetne zarządzanie czasem i efektywność – potrafisz sprawnie żonglować obowiązkami, wiesz co jest najważniejsze tu i teraz.

• Cierpliwość – 100 pytań na minutę i kilka zwrotów akcji? To często codzienność mam, a dzieci potrafią być najlepszymi testerami cierpliwości.

• Podzielna uwaga – multitasking to kompetencja, która pomaga wytrwać w macierzyństwie, ale i przydaje się w życiu zawodowym… czy pisaliśmy już o cierpliwości i efektywności? 🙂

• Przekazywanie wiedzy– dziecko bywa czasem najlepszym nauczycielem i uczy, jak najlepiej dotrzeć do odbiorcy, znasz takie przykłady ze swojego życia? 🙂

• Rozwiązywanie konfliktów i negocjacje – nawet najcięższy klient nie pokona Twojego dziecka, a Ty potrafisz poradzić sobie w obu tych sytuacjach.

Czy jest coś, co z perspektywy młodej mamy szczególnie zaskoczyło Cię po powrocie do pracy?

Wróciłam do miejsca pracy i stanowiska, które dobrze znam 😊 Aczkolwiek był to powrót do post pandemicznej rzeczywistości: pracy zdalnej, rozwoju nowych narzędzi, których wcześniej nie używałam. Obawiałam się odnalezienia w nowym trybie pracy, ale myślę, że zaskakująco szybko wdrożyłam się na nowo i doceniam bardzo rekrutację zdalną.

Jakich 5 porad, które sprawdziły się w Twoim przypadku, mogłabyś udzielić mamom, które planują powrót do pracy?

1) Zabrzmi przewrotnie: nie czytaj zbyt dużo porad 😉 Ty i Twoja sytuacja jest unikatowa i trzeba jak to bywa w macierzyństwie, uszyć coś na miarę.

2) Zadbaj o swoją gotowość na powrót, daj sobie prawo do różnych emocji.

3) Nie bój się prosić o pomoc: czy to w kontekście logistyki rodzinnej, czy wdrażania się do pracy.

4) Daj sobie czas na zorganizowanie się w podwójnej roli, nie od razu wszystko będzie perfekcyjne, lepiej żeby było wystarczające.

5) Bądź tu i teraz: w pracy pracuj, opiekując się dzieckiem, bądź rzeczywiście z nim. To bywa trudne, ale potrzebne dla wszystkich.

Dziękuję za rozmowę!

Oliwia Dardzińska – Specjalistka ds. Rekrutacji w Medicover, koordynatorka projektu „Witamy Mamy”, socjolożka i początkująca trenerka. A wszystko to w „podwójnej roli”, mama 3 letniego Tymoteusza.