Dowiedz się, jak jeden z ekspertów w branży zdobywał wiedzę, kształtował swoją ścieżkę kariery i jakie metody pracy uznaje za najbardziej efektywne.
Digital marketing to dziedzina pełna wyzwań, ale też niesamowitych możliwości. Dowiedz się, jak jeden z ekspertów w branży zdobywał wiedzę, kształtował swoją ścieżkę kariery i jakie metody pracy uznaje za najbardziej efektywne.
Łukaszu, ścieżka kariery eksperta takiego jak Ty, niejednokrotnie zaczyna się od studiów w zupełnie innej dziedzinie, niż obecnie. Muszę więc zapytać, jak to wyglądało u Ciebie? Jak znalazłeś się w Digital Marketingu?
Mój początek w tej branży to był częściowo przypadek, a częściowo wykorzystanie okazji. Ukończyłem politologię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, co jest daleko od marketingu. Interesowałem się marketingiem i reklamą, dlatego zacząłem aplikować na stanowiska asystenckie. Odpowiedzieli na moje CV z sieci reklamy społeczności.pl i zapytali, czy chcę spróbować swoich sił na stanowisku Account Managera. Odpowiedziałem „Oczywiście!”, mimo że tak naprawdę nie wiedziałem, co to oznacza. Dopiero po rozmowie zorientowałem się, czym zajmuje się account manager. W tym miejscu pojawia się „wykorzystanie okazji” – mógłbym odmówić, ale postanowiłem podjąć wyzwanie.
W jednym z artykułów (Talent Network), mówisz o tym, że Twój obszar zainteresowań i umiejętności leży pomiędzy kreatywnością a analityką, co oznacza, że Twój wachlarz kompetencji jest bardzo szeroki. Jak oceniasz taką ścieżkę rozwoju? Jakie są jej plusy i minusy w porównaniu do obrania drogi typowo eksperckiej i specjalizacji w jednej, wąskiej dziedzinie?
W wielu firmach wciąż istnieje wyraźny podział na stanowiska analityczne i kreatywne, co podczas procesu rekrutacji może stanowić wyzwanie dla kandydatów o takich kompetencjach. Rozumiem, że nie można być ekspertem we wszystkim, ale można być dobrym w wielu obszarach i specjalistą w jednym. Jednym z głównych problemów digital marketingu, jaki dostrzegam, jest brak współpracy między kreacją a zakupem mediów. Nie można tworzyć skutecznych kreacji bez znajomości systemów reklamowych, a odwrotnie – planowanie i realizacja kampanii bez wiedzy o kreacji jest nieefektywne.
Masz duże doświadczenie w prowadzeniu kampanii digitalowych. Czy mógłbyś polecić różne formy zdobywania wiedzy i umiejętności z tego obszaru, inne niż praca zawodowa? W jaki sposób osoba bez doświadczenia może je zdobyć we własnym zakresie?
Na początek polecam darmowe kursy oferowane przez platformy cyfrowe, takie jak Skillshop od Google czy TikTok Academy. Następnie można skierować uwagę na płatne kursy autorstwa ekspertów z branży digital marketingu. Jednak co najważniejsze – do rozpoczęcia przygody z prowadzeniem kampanii nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. W naszej agencji Pure Play wiele osób rozpoczynało bez wcześniejszej wiedzy w tej dziedzinie. Szukamy ludzi sumiennych, zaangażowanych i chętnych do nauki. Podstawy tworzenia kampanii można przyswoić w ciągu jednego dnia.
Jakie jest Twoje ulubione zastosowanie ChatGPT w pracy zawodowej? Czy poleciłbyś jakiś prompt (lub kilka), który jest dla Ciebie zaskakująco pomocny?
Regularnie szukam okazji do wykorzystania ChatGPT. Nie mam jednego ulubionego promptu, ale zdecydowanie widzę obszary, w których ChatGPT mi pomaga:
– Korekta stylistyczna i ortograficzna. Przy pisaniu dłuższych tekstów czy ważnych maili do klientów można szybko przeprowadzić dodatkową korektę dzięki temu narzędziu.
– Tworzenie treści do kampanii reklamowych. Wystarczy podać adres strony, określić cel i ograniczenia co do liczby znaków, a Chat dostarczy gotowe propozycje.
– Pomoc w tworzeniu strategii komunikacyjnej. Jeśli mamy dobrze przygotowany brief marketingowy, warto skorzystać z ChatGPT. Może on pokazać różne potencjalne kierunki działania.
Pracujesz obecnie w agencji Pure Play, ale jednocześnie prowadzisz własną działalność w roli konsultanta. Kiedy poczułeś, że to jest “ten moment”, aby rozpocząć coś własnego? Co z perspektywy czasu mógłbyś poradzić osobom, które rozważają taki ruch?
Nie ma jednego idealnego momentu na rozpoczęcie własnej działalności. Zawsze może pojawić się jakiś powód do zwlekania. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że taka decyzja nie jest nieodwracalna. Jeśli czujesz, że chcesz coś więcej, nie czekaj na innych.
Na co dzień masz styczność z mediami społecznościowymi pod każdą postacią i prawdopodobnie przez wiele godzin. Jak to wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne? Czy stosujesz jakieś metody, aby odciążyć umysł od niekończącego się napływu treści na każdym kroku?
To prawda, TikTok szczególnie pochłania moją uwagę. Inne platformy nie są dla mnie tak angażujące. Nie mam wielkich sukcesów w ograniczaniu kontaktu z mediami społecznościowymi, ale stosuję kilka technik. Kiedy muszę na prawdę się skupić usuwam telefon z pola widzenia, chowam do plecaka lub do szafki. Inna zasada, którą stosuję w czasie pracy przy komputerze to „Technika Pomodoro” czyli 25 min pracy i 5 min przerwy. W czasie tej przerwy mam chwilę żeby poscrollować Social Media. Korzystam z bezpłatnej wtyczki do Chrome, która odlicza czas i wysyła odpowiednie powiadomienia. I rzecz, której szczególnie pilnuję, to wyłączanie telefonu na noc. Dobry sen do podstawa dobrego życia 🙂
Dziękuję za rozmowę!
Łukasz Sokołowski – od 13 lat prowadzi projekty i kampanie digitalowe, poruszając się po wielu obszarach marketingu.
Pracował dla kilku agencji reklamowych, realizując kilkaset kampanii online. Zarządzał kilkumilionowym budżetem reklamowym w Facebook Ads, pozyskując klientów dla firmy Huuuge Games. Przez 4 lata pracował jako Brand Manger w Citi Handlowy, gdzie odpowiadał za działania brand & performance w Social Media.
Obecnie prowadzi zespół mediowy w agencji Pure Play oraz zajmuje się doradztwem w obszarze digital marketingu.
Udziela się jako prelegentem na konferencjach marketingowych, prowadzi szkolenia oraz od czasu do czasu pisze artykuły eksperckie.