Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w digitalu? Nawet bez doświadczenia.

Przygotowywanie, wysyłanie CV i czekanie na odpowiedź to proces, przez który (niestety?) przechodził lub przechodzić będzie praktycznie każdy kto jest obecny na rynku pracy.
Wszyscy wiemy, że proces poszukiwania nowej pracy może być frustrujący, szczególnie w trudniejszym okresie rynku w jakim obecnie się znajdujemy i szczególnie gdy nie mamy idealnie takiego doświadczenia jakiego pracodawca poszukuje lub gdy chcemy dopiero zacząć karierę w nowej branży.

Wizja wysłania dziesiątek/setek aplikacji i czekania dniami i tygodniami, aż zadzwoni telefon lub pojawi się powiadomienie na mailu, że pracodawca się do nas odezwał jest mało przyjemna. Czasami do tego stopnia, że wcale nie rozpoczynamy tego procesu lub zniechęcamy się w trakcie.

Możemy to jednak zmienić.

1. Poziom podstawowy: 3 kroki do usprawnienia CV 

a) Upewnij się, że jest schludne, estetyczne i dobrze wyrównane. Najczęstsze błędy: rozjechane formatowanie, używanie różnych wielkości czcionek w jednym punkcie. Możesz skorzystać z tego wzoru

b) Pokaż wyniki: co udało Ci się osiągnąć w poprzednich miejscach, co firma/ projekt zyskał dzięki Twoim działaniom: ile nowych wyświetleń/ klientów; jakie były oceny,  jak to się ma do okresu zanim dołączyłeś/ dołączyłaś do projektu

c) Unikaj generycznego języka i sformułowań, które nic nie wnoszą. W czasach kiedy zwiększyła się dostępność do efektywnego copywritingu, powinna się też zwiększyć precyzja naszej wypowiedzi

Najczęstsze błędy dotyczą wniosków z przeanalizowania ponad 50 CV. 

2. Poziom średniozaawansowany: daj się zauważyć. Zawsze łatwiej zatrudnić osoby, które są zainteresowane firmą, wykazują inicjatywę i które znamy. Co zrobić?

a) Znajdź na Linkedin 5-10 osób z firmy, która Cię interesuje (najlepiej z działu, który Cię interesuje)

b) Napisz do nich wiadomość, że jesteś w procesie oraz podaj dwa-trzy powody, dlaczego chciałbyś pracować w tej firmie i dlaczego uważasz, że jest to wartościowe miejsce

Zobacz także:  Dobry marketing nie istnieje bez...? Rozmowa z Albertem Stęclikiem.

c) Zaproponuj pomoc w temacie, który może być interesujący dla danej osoby, np. podesłanie ciekawego raportu w obszarze, zaproponowanie mini analizy i wniosków z działania konkurencji 😉

3. Poziom zaawansowany, czyli co zrobić, gdy nie mamy potrzebnego doświadczenia?

Pracodawca zazwyczaj zatrudnia nową osobę do rozwiązania jakiegoś problemu biznesowego: zwiększenia sprzedaży/ liczby klientów/ optymalizacji działań.
Szuka więc osoby, która: i) rozumie te cele/ wyzwania; ii) w idealnym świecie: rozwiązywała już podobne kwestie i ma w tym doświadczenie i/ lub wiedzę.

Co więc możemy zrobić jeśli zależy nam na pracy a nie mamy praktycznego doświadczenia? Możemy postarać się je zdobyć w ekspresowym tempie.

  1. Zrealizowanie projektu dla kogoś znajomego/ fundacji, w obszarze, który jest poszukiwany przez pracodawcę: np. analityka działań marketingowych lub prowadzenie social mediów. Możemy się odezwać do kogoś znajomego kto prowadzi firmę i zaoferować mu, że przez 2-4 tygodnie pomożemy mu ,prowadzić działania na social mediach, testując swoją wiedzę. Po danym okresie sprawdzamy wyniki, które udało nam się osiągnąć i dodajemy daną pozycję do swojego CV.
  2. Stworzenie własnego miejsca w internecie, w którym w praktyce wykorzystamy umiejętności z digital marketingu.
    Praktycznie każdy ma swoja ”zajawkę”, zainteresowania.
    Możemy więc jako nasz “projekt” stworzyć swojego prostego bloga, w ramach którego w praktyce będziemy uczyć się jak stworzyć stronę, wprowadzić GA, mierzyć ruch na stronie, być może prowadzić social media czy nawiązać pierwsze współprace.
    Wprowadzamy do tego analizę działań i pomysły na ich usprawnienie i mamy idealny kejs, który możemy dodać do CV i pokazać pracodawcy a do tego mamy swoje własne “miejsce” w internecie.
  3. Backup dla tych, co chcą wejść na poziom zaawansowany ale nie mają czasu -> możemy zacząć od prostych działań, np. przeanalizowanie social mediów firmy, która nas interesuje i zaproponowanie 5 pomysłów na to jak byście to usprawnili i prowadzili. Możemy to przerzucić w Google docs i dołączyć do swojego CV.LUB: zamiast stworzenia całego “projektu” własnej strony możemy zacząć od prowadzenia fan page’a na fb lub konta na mediach społecznościowych, małym wysiłkiem, może godzina dziennie? To również możemy dołączyć do swojego CV i pokazać pracodawcy.
Zobacz także:  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak pogodzić obowiązki zawodowe i rodzinne?

Oczywiście, takie działania wciąż nie gwarantują nam pracy. Zawsze może znaleźć się ktoś lepszy, ale sprawiają, że nasze szanse mogą się zwiększyć gdyż realnie budujemy wtedy kompetencje w praktyce i pokazujemy determinację/ growth mindset -> a to zawsze jest cenione.

Na koniec: bardzo mało osób podchodzi w ten sposób do poszukiwania pracy, więc jest to szansa aby się wyróżnić 😉

Powodzenia!