Trade marketing specialist – zakres obowiązków

Trade Marketing Manager to specjalista ds. marketingu w przedsiębiorstwie, którego głównym celem jest zwiększenie sprzedaży produktów lub usług poprzez skuteczną promocję w kanałach handlowych. Zajmuje się on tworzeniem strategii marketingowej ukierunkowanej na partnerów handlowych, takich jak detaliści, dystrybutorzy i inne podmioty zaangażowane w proces sprzedaży.

Główne obowiązki na stanowisku Growth Manager
  • Analiza rynku i konkurencji: Śledzenie trendów rynkowych, analiza działań konkurencji oraz identyfikowanie nowych możliwości i wyzwań w zakresie marketingu handlowego.
  • Tworzenie strategii promocyjnych: Opracowywanie skutecznych planów promocyjnych dostosowanych do potrzeb partnerów handlowych, aby zwiększyć sprzedaż produktów.
  • Współpraca z partnerami handlowymi: Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z partnerami handlowymi, negocjacje dotyczące warunków współpracy oraz identyfikowanie wspólnych celów biznesowych.
  • Koordynacja kampanii marketingowych: Planowanie i wdrażanie kampanii marketingowych w punktach sprzedaży, dostosowując je do specyfiki każdego partnera handlowego.
  • Przygotowywanie materiałów promocyjnych: Tworzenie i dostarczanie materiałów promocyjnych, takich jak broszury, ulotki, plakaty czy materiały szkoleniowe, aby wspierać sprzedaż w miejscach sprzedaży.
  • Monitorowanie wskaźników wydajności: Analiza efektywności działań marketingowych, śledzenie wskaźników sprzedaży, udziału w rynku i innych kluczowych metryk.
  • Zarządzanie wydarzeniami handlowymi: Organizacja i współpraca przy wydarzeniach handlowych, targach branżowych czy szkoleniach, aby promować produkty i budować relacje z partnerami.
  • Raportowanie: Przygotowywanie regularnych raportów dotyczących efektywności działań marketingowych oraz rekomendowanie ewentualnych dostosowań strategii.
  • Dostosowywanie strategii do różnych kanałów: Rozpoznawanie specyfiki różnych kanałów sprzedaży (online, offline, hurtowy, detaliczny) i dostosowywanie strategii marketingowej do ich potrzeb.

Trade Marketing Specialist współpracuje z różnymi działami w firmie, zwłaszcza z zespołem sprzedaży, marketingu, a także z partnerami handlowymi. Jego celem jest zwiększenie efektywności działań marketingowych w kontekście konkretnych kanałów sprzedaży i partnerów biznesowych.

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Sprawdź wszystkie aktualne ogłoszenia
Wymagane umiejętności i kwalifikacje

Trade Marketing Specialist, ze względu na specyfikę swoich obowiązków, powinien posiadać zestaw umiejętności i kwalifikacji, które umożliwiają mu efektywne zarządzanie strategią marketingową skierowaną na kanały handlowe. Oto kilka kluczowych umiejętności i kwalifikacji, które są często wymagane w tej roli:

Zobacz także:  Digital Marketing Specialist - zakres obowiązków
Umiejętności Miękkie:
  • Komunikacja interpersonalna: Umiejętność efektywnej komunikacji z partnerami handlowymi, zespołem oraz innymi działami w firmie.
  • Negocjacje: Zdolność do skutecznego negocjowania warunków współpracy z partnerami handlowymi oraz do rozwiązywania konfliktów.
  • Kreatywność: Umiejętność generowania pomysłów na innowacyjne kampanie promocyjne i strategie handlowe.
  • Zarządzanie czasem: Efektywne zarządzanie czasem, umiejętność priorytetyzacji zadań i pracy pod presją czasu.
  • Analityczne myślenie: Zdolność do analizy danych rynkowych, identyfikowania trendów i wyciągania wniosków.
  • Zorientowanie na klienta: Skoncentrowanie na zrozumieniu potrzeb klienta oraz dostosowywanie strategii do tych potrzeb.
  • Zarządzanie projektem: Umiejętność efektywnego zarządzania projektami marketingowymi od koncepcji do realizacji.
Umiejętności Techniczne:
  • Obsługa narzędzi analitycznych: Znajomość narzędzi do analizy danych rynkowych i wskaźników wydajności, takich jak Google Analytics, CRM itp.
  • Znajomość programów graficznych: Umiejętność korzystania z programów do projektowania grafiki, np. Adobe Photoshop czy Illustrator.
  • Obsługa Microsoft Office: Znajomość pakietu Office, zwłaszcza Excel, do analizy danych i raportowania.
  • Znajomość mediów społecznościowych: Znajomość platform mediów społecznościowych i umiejętność wykorzystania ich w strategii marketingowej.
Kwalifikacje:
  • Wykształcenie: Zazwyczaj wymagane jest wyższe wykształcenie z zakresu marketingu, biznesu, zarządzania lub pokrewnych dziedzin.
  • Doświadczenie: Doświadczenie w obszarze marketingu, zwłaszcza handlowego, może być istotne. Również doświadczenie w pracy z partnerami handlowymi.
  • Certyfikaty: Posiadanie certyfikatów z zakresu marketingu, zarządzania projektami czy negocjacji może być dodatkowym atutem.
  • Biegła znajomość języka angielskiego: W przypadku firm operujących na międzynarodowym rynku, znajomość języka angielskiego może być istotna.
  • Branżowe zrozumienie: Znajomość branży, w której działa firma, może znacznie ułatwić dostosowanie strategii marketingowej do specyfiki rynku.

Trade Marketing Specialist, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki, powinien łączyć umiejętności analityczne, kreatywność i skuteczną komunikację, aby dostosować strategie do dynamicznych warunków rynkowych i wspierać cele biznesowe przedsiębiorstwa.

Przykładowe narzędzia wykorzystywane na stanowisku trade marketing specialist

Trade Marketing Specialist korzysta z różnych narzędzi, aby skutecznie planować, wdrażać i monitorować strategie marketingowe skierowane na kanały handlowe. Oto kilka przykładów narzędzi, które mogą być wykorzystywane w pracy na tym stanowisku:

  • Systemy CRM (Customer Relationship Management): Narzędzia CRM, takie jak Salesforce, HubSpot czy Zoho CRM, mogą być używane do zarządzania danymi dotyczącymi partnerów handlowych, śledzenia historii interakcji oraz planowania działań marketingowych.
  • Narzędzia do analizy danych rynkowych: Platformy analityczne, np. Google Analytics, umożliwiają analizę danych dotyczących ruchu na stronie internetowej, efektywności kampanii online i innych kluczowych metryk.
  • Oprogramowanie do analizy konkurencji: Narzędzia, takie jak SEMrush czy Ahrefs, pomagają w monitorowaniu działań konkurencji, analizie słów kluczowych i ocenie widoczności online.
  • Narzędzia do projektowania grafiki: Programy do projektowania grafiki, np. Adobe Photoshop, Illustrator czy Canva, mogą być używane do tworzenia materiałów promocyjnych, plakatów czy innych elementów wizualnych kampanii.
  • Platformy do zarządzania social media: Narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi, np. Hootsuite, Buffer czy Sprout Social, ułatwiają planowanie i publikowanie treści na platformach społecznościowych.
  • Systemy Business Intelligence (BI): Narzędzia BI, takie jak Tableau czy Power BI, pomagają w wizualizacji danych, co ułatwia zrozumienie kluczowych wskaźników wydajności i podejmowanie informowanych decyzji.
  • Platformy do automatyzacji marketingu: Narzędzia do automatyzacji marketingu, np. Marketo, HubSpot czy Pardot, mogą być wykorzystywane do automatyzacji procesów marketingowych, takich jak wysyłanie maili czy śledzenie działań użytkowników.
  • Narzędzia do analizy efektywności kampanii handlowych: Specjalistyczne narzędzia do śledzenia efektywności kampanii handlowych, takie jak Retail Analytics, pomagają w analizie wyników sprzedaży, konwersji i udziału w rynku.
  • Programy do analizy danych i raportowania: Oprogramowanie do analizy danych, np. Microsoft Excel, Google Sheets czy Tableau, jest niezbędne do tworzenia raportów i prezentowania wyników działań marketingowych.
  • Narzędzia do zarządzania projektami: Platformy do zarządzania projektami, np. Asana, Trello czy Jira, ułatwiają planowanie i śledzenie postępu kampanii marketingowych.