„Najbardziej kluczowa jest ciągła chęć rozwoju” – rozmowa z Krzysztofem Kobylarzem, Head of Strategy&Creative w Harbingers

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie, ciągłe kształcenie się i adaptacja są kluczem do osiągnięcia sukcesu. W rozmowie z liderem z firmy Harbingers odkrywamy, jakie umiejętności, cechy i podejście do nauki są niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w branży marketingu i jakie kroki można podjąć, aby wyróżnić się w tłumie.

Panie Krzysztofie, pana bogate doświadczenie zawodowe jest godne podziwu. Jakie były kluczowe etapy kariery, które doprowadziły Pana do obecnej pozycji?

Kluczowymi etapami, które doprowadziły mnie do obecnego stanowiska, były doświadczenia zebrane w firmach, których wspólnym mianownikiem głównej działalności były usługi związane z marketingiem. Firmy te świadczyły usługi związane z budowaniem komunikacji z odbiorcami marki, gdzie każda z nich skupiała się na innym środku przekazu np. kampanie ATL (prasa, kino, radio, outdoor), reklama online, budowanie stron www i aplikacji mobilnych, komunikacja w social mediach oraz budowanie strategii marek.

Od samego początku skupiłem się na jednej dziedzinie (marketing), a szybkie przyswajanie wiedzy z zakresu kreowania marek i znajomości narzędzi do budowania jej oczekiwanego wizerunku oraz praktyczne umiejętności jej przełożenia na generowanie efektów z prowadzonych działań, zostały docenione przez klientów i przełożonych, co skutkowało awansami na coraz wyższe stanowiska w coraz to większych firmach.

Na czym polegają Pana codzienne zadania i jaka jest Pana filozofia zarządzania, podczas pełnienia roli Head of Strategy&Creative?

Moim zadaniem jako Head of Strategy&Creative jest rozwój oferty i utrzymanie rentowności działu. W codziennej pracy skupiam się na budowaniu i wzmacnianiu oczekiwanego pozycjonowania marek naszych Partnerów, poprzez współtworzenie dla nich Strategii oraz nadzorowania spójnej i zgodnej z DNA marki komunikacji, w dobranych do tego kanałach.

Jakie projekty są dla Pana szczególnie satysfakcjonujące i dlaczego?

Najbardziej satysfakcjonują mnie w projektach momenty, kiedy wraz z zespołem kreujemy atrakcyjny, zauważalny i angażujący odbiorcę pomysł, za pomocą którego wprowadzamy go w świat marki i budujemy oczekiwane z nią skojarzenia. Jest to wręcz mistyczny moment tworzenia świata przeżyć, emocji i doświadczeń, jakie zyskują odbiorcy obsługiwanej przez nas marki.

Firma Harbingers może pochwalić się wieloma nagrodami w prestiżowych konkursach branżowych. Jak wygląda proces powstawania zwycięskich pomysłów? Czy jest to naturalnym następstwem pracy zespołów nad projektami, czy kładziony jest szczególny nacisk na wymyślanie nietuzinkowych rozwiązań?

Regularnie bierzemy udział w międzynarodowych konkursach branżowych, w których zdobywamy nagrody za najlepsze kampanie na świecie i w Europie. W proces zgłoszeń zaangażowana jest cała firma, począwszy od zespołu marketingu, który koordynuje proces, poprzez specjalistów odpowiedzialnych za projekty, liderów weryfikujących finalny kształt zgłoszeń, kończąc na naszych Partnerach, których projekty zdobywają uznanie. Do zgłoszeń wybieramy najciekawsze realizacje, gdzie przebiliśmy niejeden sufit, osiągając rewelacyjne wyniki, a także kampanie, w których możemy się pochwalić nietypowym podejściem do wyzwań i realizacji celów.

Zobacz także:  Marketer rozmawia z CFO - 5 rodzajów analizy danych, których potrzebujesz
Jakie są Pana przewidywania na najbliższe lata w kontekście zmian w branży digital marketingu? Jakimi obszarami powinni się zainteresować młodzi ludzie, którzy szukają najbardziej perspektywicznych ścieżek zawodowych?

Myślę, że nie będę oryginalny kiedy powiem, że będą to kompetencje związane ze znajomością narzędzi opartych na AI oraz wiedza z zakresu umiejętności analizowania danych, wyciąganiu z nich wniosków i wdrażaniu akcji w życie. To pierwsze pozwoli na zoptymalizowanie naszych codziennych działań, a tym samym na większą wydajność naszego stanowiska pracy (będziemy bardziej pełnić funkcję kontrolną, a niżeli produkcyjną). To drugie umożliwi bardziej precyzyjne dotarcie do naszych grup odbiorców z przekazem, na którym w danym momencie będą najbardziej podatni.

Czy są jakieś określone umiejętności lub cechy, które uważa Pan za kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w digital marketingu? O jakich się mało mówi, a są cenne?

Najbardziej kluczowa jest ciągła chęć rozwoju. Widzimy, jak bardzo rozwija się marketing internetowy, dzięki czemu pojawiają się nowe przestrzenie, które przyciągają użytkowników (np. platformy social mediowe), w menedżerach reklam dodawane są nowe opcje tworzenia, targetowania i optymalizowania reklam. Powstają kolejne narzędzia do wspomagania pracy marketera oparte na AI… To wszystko wpływa na coraz większą efektywność działań reklamowych, i nie trzeba aż tak znać się na szczegółach, a nawet zawodowo używać danego narzędzia. Nie należy jednak zapominać o tym, że do wszystkich tych działań, niezbędna jest wiedza na temat tego, jakie korzyści generują dane narzędzia oraz ciągłe myślenie o tym, w jaki sposób można je wykorzystać do osiągnięcia przewagi na rynku i optymalizacji codziennej pracy. Jeżeli nie zrobimy tego my, na pewno zrobi to nasza konkurencja.

Jakie podejście do nauki i rozwoju zawodowego uważa Pan za najskuteczniejsze? Czy mógłby Pan polecić jakieś sprawdzone metody na rozwijanie swoich kompetencji?

Uważam, że książki, pomimo iż w pewnym stopniu już w dniu ich wydania są częściowo nieaktualne, to w dużo lepszy sposób porządkują wiedzę, niż codziennie szybkie zapoznawanie się z różnymi artykułami pisanymi przez ekspertów. Zachęcam zatem do śledzenia informacji czy osoba związana z marketingiem nie wydała w ostatnim czasie lub nie planuje wydać swojej publikacji.

Zobacz także:  Jak Budować Employer Branding?

W kwestii rozwoju zawodowego zachęcam do trzymania się jednej dziedziny np. marketingu i zapoznawaniu się w praktyczny sposób z elementami, które w niej funkcjonują, tak jak ja to robiłem i opisałem powyżej. Pozwala to na zrozumienie całej istoty ekosystemu, w którym funkcjonuje ja jako specjalista i marka, dla której prowadzę działania budujące jej oczekiwany obraz.

W obecnych czasach rynek pracy jest bardzo konkurencyjny. Jakich 5 porad udzieliłby Pan młodym ludziom, którzy dopiero wchodzą na ten rynek?

1. Rozpocznij praktykę jak najszybciej — teoria jest ważna, ale to dzięki praktyce zdobywasz najlepsze doświadczenie.

2. Systematycznie się edukuj — znajdź źródła, które na bieżąco informują o kierunku rozwoju branży.

3. Zrozum istotę branży, w której pracujesz -jeżeli chodzi o marketing, to istotą jest marka, a  wszelkie działania mają na celu budowanie jej oczekiwanego wizerunku. Jeżeli nie zrozumiesz istoty, to zawsze będziesz popełniać błędy.

4. Rozwijaj umiejętności analityczne — aktualnie skuteczny marketing opiera się na danych.

5. Buduj sieć kontaktów — czerp wiedzę od innych i dziel się swoją. Zostań zauważony i doceniony. Kontakt to przyszły pracodawca, kontakt to przyszły klient, kontakt to przyszły znajomy, który nieraz poda pomocną dłoń.

Dziękuję za rozmowę!