Jak rozpocząć swoją przygodę z digital marketingiem? Rozmowa z Weroniką Ladzińską z PromoTraffic

Poszukiwanie obszaru zawodowego, który nas zachwyci, to podróż pełna niespodzianek i trudnych wyborów. Wykorzystaj wskazówki Weroniki, aby zapewnić sobie dobry start kariery w digitalu.

Kariera to podróż pełna wyborów i niespodzianek, które mogą prowadzić do fascynujących miejsc, takich jak digital marketing. W rozmowie z doświadczoną ekspertką ds. Marketingu i PR, zgłębiamy różnorodność tego obszaru oraz przekazujemy cenne wskazówki dla osób, które pragną podążać ścieżką marketingową. Jej opowieść ukazuje, że odwaga w eksplorowaniu nowych możliwości może prowadzić do osiągnięcia nie tylko zawodowych, ale także osobistych sukcesów.

Weroniko, do wymarzonego zawodu prowadzi wiele ścieżek. Studiowałaś prawo, a obecnie pełnisz rolę Head of marketing & PR. Skąd zainteresowanie tym obszarem? Jak wyglądały Twoje początki i pierwsze obowiązki?

Tak, to prawda, moja ścieżka była dość niestandardowa. Ukończyłam studia prawnicze, jednak już w ich trakcie, nieco zmieniłam kierunek własnego rozwoju. Dość wcześnie, bo na drugim roku studiów zdecydowałam się na program ambasadorski jednej z firm wielkiej czwórki. Był to całoroczny projekt z obszaru Employer brandingu. Działania opierały się w głównej mierze na początkach social sellingu na własnej uczelni i działaniach promujących rekrutację w firmie. To był pierwszy impuls, by zbliżyć się do działań marketingowych. W organizacjach studenckich, w których działałam, też zawsze trafiałam do marketingu. I tak małymi krokami, najpierw projekty studenckie, później w trakcie studiów praca w agencjach eventowych i marketingowych, aż finalnie kończąc studia, podjęłam decyzję o całkowitym przejściu do marketingu. Zaczynałam od obszarów contentowych, by szybko przejść do koordynacji projektów i naukę strategicznego prowadzenia marketingu. Obecnie moja praca to w dużej mierze właśnie spinanie wielu obszarów digitalu i tzw. holistyczne podejście do marketingu.

Jakie zadania związane z Digital Marketingiem są według Ciebie najciekawsze? Co daje najwięcej satysfakcji?

Digital marketing jest branżą, która nieustannie się rozwija. To połączenie różnorodnych dziedzin i kompetencji. Począwszy od podstaw psychologii w kontekście odbiorcy, jego potrzeb i zachowań, poprzez kreatywne i wizualne opracowanie komunikatów, działania na podstawie danych i umiejętności analityczne, aż po spinające to wszystko myślenie strategiczne i biznesowe spojrzenie. Jak widać więc każdy może znaleźć tutaj swoją ścieżkę. Ja sama największą satysfakcję czerpię z przekraczania własnych granic w głowie. Kilka lat temu, nie pomyślałabym, że trafię do tej branży, że moje życie zawodowe związane będzie z technologią. Digital marketing to dziedzina, która jest gdzieś pomiędzy zawodami technicznymi, a humanistycznymi – i to jest w tym wszystkim najciekawsze.

Co charakteryzuje dobrego kandydata na marketera? Jakie cechy mogą wydawać się nieoczywiste i dlaczego?

Marketing ma wiele twarzy, dlatego też moim zdaniem nie istnieje jeden wzór na dobrego marketera. Dużo zależy od ścieżki, którą wybierzemy, czy będzie to droga bardziej analityczna, czy kreatywna, a może strategiczne łączenie wszystkich obszarów. To, co z pewnością określiłabym jako istotne cechy, to ciekawość świata, umiejętność zadawania pytań, odwaga w podejmowaniu niestandardowych rozwiązań, testowanie, analizowanie i wytrwałość. Skuteczny marketer łączy kropki – widzi powiązanie między działaniami, a konkretnymi efektami, to strategiczne spojrzenie pozwala na prowadzenie skutecznego, holistycznego marketingu.

Zobacz także:  O cennych umiejętnościach w marketingu i ciemnej stronie lead generation – rozmowa z Michałem Szermelkiem
Jak postrzegasz możliwości rozwoju w obszarze Digital Marketingu? Jakie specjalizacje będą najbardziej przyszłościowe, a jakie zanikać?

Ostatnie lata w marketingu pokazały, że specjalizacje w digitalu nie zanikają, a przechodzą transformację, dlatego nie patrzyłabym na to zero-jedynkowo. Z pewnością jednymi z najbardziej pożądanych kompetencji, będą umiejętności analityczne, praca z danymi, ich analizowanie i podejmowanie na ich podstawie decyzji. Podstawą będzie też umiejętność wykorzystywania narzędzi, szczególnie AI. Czasem trafić możemy np. na opinie, że nie będzie pracy dla osób działających ze słowem pisanym. Tak naprawdę, to nie tak, że nagle z rynku znikną np. copywriterzy, ale ich działania polegać będą na planowaniu i weryfikowaniu materiału, czy odpowiednich komunikatów.

Wybierając ścieżkę, zasugerowałabym najpierw postawić na swoje mocne strony. Jeśli jesteś kreatywny, wszędzie Cię pełno i masz zmysł estetyczny, może warto pomyśleć o obszarze kreacji i social mediów, w których często to właśnie kreatywność i znajomość najnowszych trendów wygrywa. Jeśli natomiast bliżej Ci do analizowania, wyciągania wniosków, przysłowiowego łączenia kropek, zdecydowanie warto pomyśleć o specjalizacjach związanych z analityką, czy marketing automation.

Jakich 5 porad udzieliłabyś osobom, które myślą nad przebranżowieniem się w stronę marketingu, ale obawiają się zmiany?

1. Znajdź swoją ścieżkę. Przebranżowienie możesz zacząć stopniowo. Na początku drogi nie musisz wszystkiego od razu rzucić. Warto zacząć od nauki we własnym zakresie. Na rynku jest dostępnych wiele kursów i ogromna, ogólnodostępna baza wiedzy. Warto wstępnie przyjrzeć się każdej dziedzinie digital marketingu tak, aby wybrać ścieżkę, którą chcesz podążać. Wśród programów edukacyjnych znajdziesz te wyspecjalizowane (np. dotyczące działań w Google czy na Facebooku), ale też globalnie omawiające każdy obszar digitalu, jak prowadzony przez PromoTraffic program stażowy Akademia PRO.

2. Buduj portfolio. Wybierając obszar, w którym chcesz się rozwijać, warto rozpocząć działania w pierwszych projektach. Przykładowo, jeśli myślisz o działaniach w social mediach, załóż własne konto na Instagramie lub TikToku lub poprowadź konto znajomemu. Jeśli nie chcesz tworzyć fikcyjnej marki od 0, poszukaj zaprzyjaźnionej firmy, z którą wspólnie możesz się rozwijać. Działając na początku, budując własne portfolio, możesz wspierać w rozwoju np. wybraną przez siebie fundację, równocześnie rozwijając własne kompetencje.

3. Postaw na naukę narzędzi i pracę z danymi. Ucz się i testuj nowe narzędzia, analizuj dane i  wyciągaj wnioski. Na rynku dostępnych jest wiele testowych wersji narzędzi, które pozwolą Ci poznać ich możliwości, bez konieczności zakupu. Warto poznać m.in Google Analytics i środowisko META, Brand24, Influtool, Hotjar, Senuto, Surfer SEO i wiele więcej. Postaw również na poznanie narzędzi opartych na AI. Teraz to dobry czas, by wystartować “na równi” z innymi w tej kwestii, ponieważ dla wszystkich to nowa era digital marketingu. Pamiętaj jednak, że używanie narzędzi AI ma sens, jeśli oparte jest na wiedzy i doświadczeniu. Samo narzędzie nie zastąpi, ale może wesprzeć Twoją pracę.

Zobacz także:  Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w digitalu? Nawet bez doświadczenia.

4. Buduj sieć kontaktów. Możliwość rozmowy i zasięgnięcia porady od osób już działających w branży jest bardzo istotna. W sieci znajdziesz wielu marketerów, otwartych na wspieranie nowych talentów. Nie tylko z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania, ale pokierują dalej lub polecą do pierwszej pracy. Wystarczy odrobina odwagi i zaangażowanie.

5. Śledź najnowsze trendy. W sieci znajdziesz mnóstwo podsumowań poprzedniego roku i przewidywań trendów na nadchodzące lata. Warto uwzględnić je we własnym rozwoju.Obecnie dużą rolę przykłada się do wspomnianego już wykorzystania AI w technologii, szczególnie przy tworzeniu contentu, rozwijania marketingu budującego silny brand, czy data-driven marketingu – działań opartych na danych.

Czy mogłabyś polecić osoby, które warto obserwować w mediach społecznościowych np. na LinkedIn w obszarze marketingu internetowego, aby móc się zainspirować i poszerzyć swoją wiedzę?

Warto obserwować profile firmowe, np. agencji digitalowych, takich jak nasza. czy profile organizacji np. IAB Polska. Content, który się na nich pojawia to duża dawka wiedzy merytorycznej, aktualnych raportów i badań. Sugerując profile osobiste, skupiłabym się na tych marketingowych, ale też biznesowych. Polecam obserwować Michała Sadowskiego, CEO Brand 24, kreatywne inspiracje znaleźć można u Jakuba Biela, warto również zerknąć na treści Artura Pajkerta z cyberFolks.pl, czy Kamili Kotowskiej z cux.io mówiącej o marketingu opartym o dane behawioralne.

Co najbardziej cenisz sobie w pracy w PromoTraffic?

PromoTraffic to przede wszystkim miejsce, w którym dużo się dzieje. Jednymi z kluczowych wartości, jakie wyznajemy są  #PROgress i #PROteam. Jeśli jesteś na początku ścieżki, znajdziesz wsparcie i mentorów, którzy poprowadzą Cię przez świat marketingu. Jeśli jesteś natomiast doświadczonym specjalistą, to projekty, nad którymi możesz pracować, dają nieograniczone możliwości rozwoju. Każdy, kto chce rosnąć i wiedzieć więcej, znajdzie u nas swoje miejsce. Ogromną wartością PromoTraffic są ludzie. To zgrany zespół, w którym naprawdę fajnie się pracuje i który wzajemnie wspiera się w działaniu. Jednym słowem, warto być częścią naszego Zespołu.

Dziękuję za rozmowę!

Weronika Ladzińska – Head of Marketing & PR w PromoTraffic, jednej z największych agencji digital marketingu w Polsce. W branży działa od ponad 5 lat, wcześniej zdobywając doświadczenie m.in. w Agencji E-commerce Brand Active oraz Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Posiadaczka certyfikatu DIMAQ Proffesional. Kompleksowo odpowiada za budowanie marki Agencji, kierując się zasadą holistycznego podejścia do marketingu. Prowadzi również zajęcia na WSEI w Krakowie oraz WSIiZ w Rzeszowie, wprowadzając młode talenty w świat digital marketingu.