Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Porady od rekruterki z Group One

Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne są dla wielu jednym z najbardziej stresujących momentów w procesie rekrutacji. Zastanawiasz się, jakie pytania padną podczas spotkania? Jak na nie odpowiadać, by przekonać rekrutera do siebie? Oto kilka kluczowych rad, które pomogą Ci lepiej przygotować się do tej ważnej chwili.

Ewelino, osoby poszukujące pierwszej pracy często głowią się, co umieścić w CV, kiedy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego. Jakie są nieoczywiste punkty, o których można napisać, a które mogą wyróżnić aplikację początkującego kandydata?

Jeśli jeszcze kandydat/ka nie ma doświadczenie zawodowego, a realizował/a jakieś ciekawe projekty w ramach studiów, zawsze warto umieścić je w CV. Rekomendowałabym również poszukanie w internecie nawet darmowych kursów, które są związane z branżą, w której pracy poszukujemy i ich przestudiowanie/zrobienie certyfikatów. To pokazuje rekruterom i managerom, że rzeczywiście kandydat/tka jest żywo zainteresowany/a konkretnym kierunkiem, a dodatkowo jest osobą, która chętnie rozwija swoje kompetencje.

Warto w CV zamieścić informację o znajomości i poziomie znajomości języków, które mogą potencjalnie zainteresować potencjalnego pracodawcę. I tutaj dwie wskazówki. Po pierwsze piszemy rzeczywisty poziom, biorąc pod uwagę fakt, że możemy być z niego przetestowani w ramach procesu rekrutacyjnego. Druga kwestia to brak zasadności wpisywania poziomu A1 danego języka (chyba, że jesteśmy w trakcie nauki i jest to język który będzie kandydat/ka rozwijał/a). To że ktoś kiedyś w szkole podstawowej miał styczność załóżmy z językiem niemieckim, ale jest zupełnie nieużytkowy, nie jest wartościową informacją.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie informacji o poziomie znajomości takich narzędzi jak Excel, czy PowerPoint lub innych, które kandydat zna.

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna może być stresującym doświadczeniem i nie zawsze wiemy jak się do niej przygotować. Czy są jakieś pytania, nad którymi warto się zastanowić przed rozmową?

Pytanie, którego z pewnością można się spodziewać to to dotyczące dotychczasowego doświadczenia. Przed rozmową warto wypisać sobie punkty, o których chce się wspomnieć w odpowiedzi na to pytanie. Zakres obowiązków, projekty, w których się uczestniczyło, obszary, w których wiedzę się w tym czasie zdobyło, sukcesy. Dobrą praktyką jest kilkukrotnie opowiedzieć samemu sobie, nawet do lustra, aby nabrać w tym wprawy. Jeśli to nie jest pierwsza praca kandydata/ki to z dużym prawdopodobieństwem pojawi się pytanie o powód chęci zmiany pracy lub powód zakończenia wcześniejszej współpracy.

Rekruter również może zapytać o motywację dołączania akurat do tej konkretnie firmy. Tutaj dobrze sprawdzi się znalezienie informacji o danym stanowisku oraz firmie w internecie. Niewielu kandydatów to robi, więc można się dzięki temu wyróżnić pokazując swoje zaangażowanie.

Zobacz także:  Jak zdobyć nową pracę i poradzić sobie na rozmowie rekrutacyjnej? - rozmowa z Krzysztofem Bernatowiczem z GroupM
Czy z Twojego doświadczenia są jakieś nietypowe “red flags” na poziomie CV lub podczas rozmowy, o których kandydaci nie zdają sobie sprawy, a które mogą negatywnie wpłynąć na ocenę ich aplikacji?

Pierwsza “red flag” to błędy w CV. Jeśli pojawiają się literówki, błędy ortograficzne, złe formatowanie, to można wyciągnąć wniosek, że kandydat/ka jest albo mało dokładną osobą, albo jego podejście jest wręcz lekceważące. Namawiam do bardzo szczegółowego sprawdzenia swojego CV samemu lub poproszenia drugiej osoby, żeby swoim świeżym okiem na nie zerknęła. Dla mnie osobiście dużym sygnałem ostrzegawczym są częste zmiany pracy. Jeśli widzę w CV inne stanowisko co 1-3 miesiące to mnie to niepokoi i zawsze dopytuję kandydata o motyw tak częstych zmian. Ja sprawdzam, a wiem, że wielu rekruterów odrzuca na starcie takie kandydatury.

Negatywnie na odbiór aplikacji może wpływać bardzo złe wypowiadanie się na temat swojego poprzedniego miejsca pracy. Niektórzy na pytanie dotyczące powodu zmiany pracy zaczynają w bardzo złym świetle stawiać byłego pracodawcę, długo i intensywnie opowiadając co tam nie zagrało. Dużo lepiej widziane jest skupienie się na swoich oczekiwaniach względem nowego miejsca. Moim zdaniem warto skupić się na tym czego się potrzebuje u potencjalnego przyszłego pracodawcy, podać ewentualnie główne powody odejścia, lecz bez wchodzenia w szczegóły.

Często kandydatom trudno jest określić, gdzie widzą się za 5 lat, a nawet czy chcieliby zostać w danej firmie po ukończeniu stażu. Jak postrzega się brak sprecyzowanych planów?

Moje ulubione pytanie “Gdzie się widzisz za 5 lat?” (śmieje się). Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że mało kto wie, gdzie będzie za rok, a co dopiero za pięć lat! Warto zbadać motywację kandydatów, ale wymaganie mocno sprecyzowanych planów i wizji to moim zdaniem too much. Dla mnie ważne jest to czy dany kandydat/ka rzeczywiście ma chęć rozwoju w danej branży i czy to konkretne stanowisko, na które aplikuje jest do niego dopasowane i odpowie na jego potrzeby. Jeśli tak to mamy sytuację win-win. Firma zyskuje kompetentną i chętną do pracy osobę, Kandydat/ka – fajne miejsce pracy zapewniające rozwój.

Zobacz także:  Jakie cechy powinien mieć idealny kandydat na stanowisko e-commerce managera?

Z tym pozostaniem u pracodawcy po stażu to bardzo indywidualna kwestia, zależna od konkretnej firmy. Są organizacje, które nastawiają się na krótkoterminową współpracę ze stażystami, przyjmijmy na 3 miesiące, a są takie, jak nasza, które okres stażowy traktują jak czas wdrożenia, intensywnej nauki i rozwoju. Dla nas w Group One istotne jest to, czy potencjalny stażysta chce się związać na dłużej z branżą mediową, czy szuka tylko stażu “na zaliczenie”.

Staż w konkretnym dziale jest okazją do weryfikacji, czy dany obszar jest dla młodego człowieka interesujący, czy jednak wolą robić coś innego. Jak wygląda możliwość ewentualnej zmiany działu po ukończeniu stażu, lub zaangażowania się w projekty z innej działki w ramach Group One?

Group One to w sumie kilkanaście spółek zajmujących się szeroko pojętymi mediami, marketingiem i technologią. Mamy spółki zajmujące się stricte planowaniem mediów, agencje kreatywne, działamy w obszarze gamingu, rozwijamy sklepy ecommerce naszych klientów czy tworzymy nowe technologie. Jeśli ktoś chce się rozwijać w szeroko pojętym marketingu to na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Genialnym projektem, który umożliwia doświadczanie wielu ścieżek rozwoju jest One School. Raz w roku, w sierpniu, startuje trzytygodniowy program szkoleniowo-stażowy, podczas którego uczestnicy w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów w swojej dziedzinie. Dodatkowo mają okazję spędzić cały dzień w swoim potencjalnym zespole, gdzie obserwują pracę specjalistów oraz robią test Gallupa sprawdzający ich talenty. Najlepsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy dostają możliwość dalszej współpracy.

Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby w szeregach Group One byli świetni eksperci. Dlatego ogromny nacisk kładziemy na szkolenia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Rzesza projektów realizowana jest przez multidyscyplinarne zespoły, gdzie wymiana wiedzy i doświadczeń jest olbrzymia. Podczas takich spotkań pracują ze sobą specjaliści z różnych spółek nad wspólnym celem dla naszych klientów.

Dziękuję za rozmowę!

Ewelina Jezierska na codzień jako Talent Acquisition Team Leader prowadzi zespół rekruterski w największej niesieciowej grupie mediowej – Group One. Jest magistrem psychologii na Uniwerytecie Warszawskim. Dodatkowo ukończyła kierunek HR Business Partner na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Szkołę Coachingu HPR Group.

Rekrutuje talenty, szkoli Hiring Managerów, rozwija ludzi. Dodatkowo od 3 lat współorganizuje One School, czyli trzytygodniowy program szkoleniowy przygotowujący młodych ludzi do rozpoczęcia pracy w mediach i marketingu.