Data Scientist – zakres obowiązków

Data Scientist to specjalista zajmujący się analizą danych, wykorzystujący zaawansowane metody matematyczne, statystyczne oraz technologie informatyczne do ekstrakcji wartościowych informacji i wiedzy z danych. Jego głównym celem jest analiza dużych zbiorów danych, wykrywanie wzorców, przewidywanie trendów i formułowanie wniosków biznesowych na ich podstawie.

Główne obowiązki na stanowisku Data Scientist

Data Scientist to specjalista zajmujący się analizą danych w celu wyciągnięcia wartościowych wniosków i tworzenia rozwiązań biznesowych opartych na danych. Główne obowiązki na tym stanowisku obejmują:

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Sprawdź wszystkie aktualne ogłoszenia
  • Zbieranie i czyszczenie danych: Data Scientist zajmuje się gromadzeniem danych z różnych źródeł, ich czyszczeniem, normalizacją i przygotowaniem do analizy. To ważny krok, aby zapewnić jakość danych, na których opierać się będą późniejsze analizy.
  • Analiza eksploracyjna danych: Wykorzystując narzędzia statystyczne, metody uczenia maszynowego i techniki analizy danych, Data Scientist eksploruje zbiory danych w poszukiwaniu wzorców, tendencji, korelacji i cennych informacji.
  • Modelowanie danych: Tworzenie modeli matematycznych i statystycznych, które mogą przewidywać trendy, klasyfikować dane, wykrywać zależności i podejmować decyzje biznesowe na podstawie analizowanych danych.
  • Wdrażanie rozwiązań analitycznych: Implementacja opracowanych modeli do systemów lub platform, co pozwala na wykorzystanie wyników analiz w praktyce biznesowej.
  • Optymalizacja modeli: Stałe doskonalenie modeli predykcyjnych, optymalizacja algorytmów i dostosowywanie metod analizy w celu poprawy wydajności, trafności predykcji i dokładności.
  • Wizualizacja danych i raportowanie: Przygotowywanie raportów, prezentacji i wizualizacji danych w przystępny sposób, aby umożliwić zrozumienie wniosków i rekomendacji przez zespoły biznesowe oraz kierownictwo.
  • Współpraca z zespołami biznesowymi: Wymaga się współpracy z różnymi działami w firmie, aby zrozumieć ich potrzeby biznesowe i dostosować analizy do wymagań oraz strategii firmy.
  • Monitorowanie trendów i nowych technologii: Śledzenie rozwoju technologicznego w dziedzinie analizy danych, eksploracja nowych metod i narzędzi, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.
  • Zapewnienie zgodności z regulacjami i standardami: Upewnienie się, że analizy i praktyki Data Science są zgodne z przepisami prawnymi, standardami etycznymi oraz zapewniają ochronę danych i prywatności użytkowników.
Zobacz także:  Digital Marketing Specialist - zakres obowiązków

Te obowiązki wymagają od Data Scientist szerokiego zakresu umiejętności, w tym wiedzy matematycznej, programistycznej, analitycznej, umiejętności komunikacyjnych oraz znajomości narzędzi i technik analizy danych.

Wymagane umiejętności i kwalifikacje na stanowisku Data Scientist

Stanowisko Data Scientist wymaga szerokiego zakresu umiejętności technicznych, analitycznych oraz umiejętności interpersonalnych. Oto lista niezbędnych umiejętności i kwalifikacji:

  • Silne podstawy matematyczne i statystyczne: Zrozumienie matematycznych podstaw analizy danych, statystyki, algebry liniowej, rachunku prawdopodobieństwa, statystycznych testów hipotez oraz algorytmów matematycznych używanych w uczeniu maszynowym.
  • Znajomość języków programowania: Doskonała znajomość języków programowania takich jak Python, R, SQL, które są powszechnie stosowane w analizie danych, tworzeniu modeli predykcyjnych i manipulacji danymi.
  • Uczenie maszynowe i analiza danych: Umiejętność stosowania technik uczenia maszynowego, takich jak regresja, klasyfikacja, grupowanie (clustering), sieci neuronowe, oraz narzędzi i bibliotek do analizy danych, np. TensorFlow, Scikit-learn, Pandas, NumPy
  • Bazy danych: Znajomość baz danych i umiejętność pracy z nimi, w tym znajomość zapytań SQL, umiejętność zarządzania dużymi zbiorami danych, doświadczenie w pracy z bazami danych, takimi jak MySQL, PostgreSQL, MongoDB.
  • Wizualizacja danych: Umiejętność prezentacji danych w sposób przystępny i zrozumiały dla różnych odbiorców za pomocą narzędzi do wizualizacji danych, takich jak matplotlib, seaborn, ggplot2 czy Power BI.
  • Umiejętności analityczne: Zdolność do analizy, interpretacji oraz wywodzenia wniosków z danych, umiejętność identyfikowania trendów, wzorców i anomalii w danych.
  • Elastyczność i kreatywność: Umiejętność dostosowywania się do nowych problemów, znajdowania innowacyjnych rozwiązań i podejścia do analizy danych z różnych perspektyw.
  • Umiejętności komunikacyjne: Zdolność do klarownego prezentowania skomplikowanych wyników analizy danych, komunikowanie wniosków zespołom biznesowym oraz kierownictwu, a także umiejętność tłumaczenia technicznych zagadnień na język zrozumiały dla osób niebędących specjalistami w dziedzinie.
  • Wykształcenie i doświadczenie: Zazwyczaj wymagane jest wyższe wykształcenie, często z dziedziny nauk ścisłych, informatyki, statystyki, matematyki lub pokrewnych. Dodatkowe certyfikaty, kursy specjalistyczne z analizy danych czy uczenia maszynowego są również mile widziane.

Posiadanie tych umiejętności i kwalifikacji jest kluczowe dla efektywnego wykonywania obowiązków na stanowisku Data Scientist, umożliwiając profesjonalistom w tej dziedzinie wykorzystanie danych do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych i rozwiązywania problemów związanych z analizą danych.