Data Analyst – zakres obowiązków

W dzisiejszym świecie ilość zgromadzonych danych wzrasta, dlatego rola data analyst staje się niezwykle istotna w biznesie i organizacjach. Data Analyst to profesjonalista, którego zadaniem jest nie tylko zbieranie i analiza danych, ale przede wszystkim dostarczanie cennych wniosków i informacji, które wspierają podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli data analyst, jego kluczowym obowiązkom oraz niezbędnym umiejętnościom,

Główne obowiązki Data Analyst

Ponadto, Data Analyst odgrywa istotną rolę w tworzeniu i prezentowaniu raportów oraz wizualizacji danych, co umożliwia łatwiejsze zrozumienie i interpretację informacji przez decydentów. Dzięki temu, zespoły zarządzające mogą szybko reagować na zmieniające się trendy rynkowe oraz podejmować odpowiednie kroki w celu zoptymalizowania strategii biznesowych.

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Sprawdź wszystkie aktualne ogłoszenia

Wymagania dotyczące tego stanowiska obejmują mocne umiejętności analityczne, znajomość narzędzi do analizy danych, takich jak języki programowania (np. Python, R), narzędzia do wizualizacji danych (np. Tableau, Power BI) oraz umiejętność pracy z bazami danych (np. SQL). Ponadto, kompetencje interpersonalne są kluczowe, ponieważ Data Analyst musi współpracować z różnymi działami w firmie oraz przekazywać złożone informacje w przystępny sposób.

Obowiązki Data Analysta obejmują szeroki zakres zadań związanych z przetwarzaniem i analizą danych w celu generowania istotnych wniosków dla organizacji. Oto główne aspekty pracy tego specjalisty:

  • Gromadzenie i weryfikacja danych: Data Analyst jest odpowiedzialny za zbieranie danych z różnych źródeł i ich oczyszczenie. Eliminuje błędy, usuwa duplikaty i upewnia się, że dane są gotowe do analizy.
  • Analiza statystyczna: Wykorzystując zaawansowane techniki statystyczne, Data Analyst przeprowadza analizy danych, identyfikując związki, trendy i ważne wzorce.
  • Modelowanie prognostyczne: Projektowanie i wdrażanie modeli prognostycznych umożliwiających przewidywanie przyszłych zdarzeń na podstawie analizowanych danych.
  • Wizualizacja danych: Tworzenie czytelnych raportów, prezentacji i wizualizacji danych przy użyciu różnorodnych narzędzi graficznych, tak aby przekazać informacje w zrozumiały sposób.
  • Raportowanie wyników: Przygotowywanie raportów zawierających wyniki analizy danych, wnioski i rekomendacje dla zespołu zarządzającego.
  • Optymalizacja procesów biznesowych: Identyfikowanie obszarów, w których można zoptymalizować działania biznesowe.
  • Monitorowanie KPI: Śledzenie kluczowych wskaźników wydajności i dostarczanie regularnych raportów w celu oceny skuteczności działań biznesowych.
  • Wnioskowanie biznesowe: Wyciąganie praktycznych wniosków biznesowych z analizy danych i dostarczanie klarownych rekomendacji dla decydentów.
  • Śledzenie trendów technologicznych: Pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami technologicznymi, aby efektywnie korzystać z nowych narzędzi i technologii w dziedzinie analizy danych.