Specjalista SEM – zakres obowiązków

W erze cyfrowego marketingu, gdzie konkurencja o uwagę internautów staje się coraz bardziej zacięta, rola SEM Specjalisty staje się kluczowa dla sukcesu strategii online. W świecie, gdzie użytkownicy poszukują informacji i produktów za pomocą wyszukiwarek internetowych, SEM (Search Engine Marketing) wychodzi na prowadzenie jako skuteczne narzędzie dotarcia do docelowej grupy odbiorców.

Główne obowiązki SEM Specialist

SEM Specialist, czyli Specjalista ds. Optymalizacji Wyszukiwarek Internetowych, pełni kluczową rolę w strategii marketingowej online, skupiając się na efektywnej promocji marki w świecie wyszukiwarek. Głównymi celami tego stanowiska są:

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Sprawdź wszystkie aktualne ogłoszenia
  • Zarządzanie kampaniami reklamowymi: SEM Specialist jest odpowiedzialny za tworzenie, zarządzanie i optymalizację kampanii reklamowych w wyszukiwarkach. To obejmuje kampanie PPC (Pay-Per-Click), które wymagają ustalenia budżetu, wyboru słów kluczowych, ustawienia docelowych grup reklamowych i tworzenia reklam.
  • Wybór słów kluczowych: SEM Specialist musi przeprowadzić badania słów kluczowych, aby określić, jakie terminy wyszukiwania są istotne dla ich klientów. Następnie wybiera słowa kluczowe, które najlepiej pasują do kampanii reklamowej.
  • Tworzenie reklam: Specjalista SEM tworzy teksty reklam, które będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Teksty reklam muszą być atrakcyjne, przyciągające uwagę i zgodne z treścią strony docelowej.
  • Optymalizacja kampanii: SEM Specialist stale monitoruje wydajność kampanii, analizuje dane analityczne i podejmuje działania w celu poprawy wyników. Optymalizacja obejmuje dostosowywanie budżetu, modyfikowanie słów kluczowych, testowanie różnych wariantów reklam, a także ulepszanie stron docelowych.
  • Analiza wyników: Specjalista SEM używa narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, do monitorowania efektywności kampanii. Musi być w stanie ocenić, czy kampania przynosi pozytywne wyniki i dostosować strategię w zależności od wyników.
  • Badanie konkurencji: SEM Specialist monitoruje działania konkurencji w obszarze reklam online. To pomaga dostosować strategię marketingową i pozostać konkurencyjnym.
  • Działania remarketingowe: SEM Specialist może także zarządzać kampaniami remarketingowymi, które są ukierunkowane na osoby, które wcześniej odwiedziły stronę internetową klienta. Działania te mają na celu zwiększenie konwersji od odwiedzających.
  • Raportowanie i komunikacja: Specjalista SEM przygotowuje raporty dotyczące wyników kampanii i prezentuje je klientowi lub przełożonemu. Komunikuje się również z klientem w celu omawiania strategii i postępów w kampanii.
  • Śledzenie trendów i aktualizacji: SEM Specialist musi być na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w algorytmach wyszukiwarek, aby dostosować strategię do nowych wytycznych.
  • Testowanie i eksperymentowanie: Specjalista SEM często przeprowadza testy A/B i eksperymenty, aby dowiedzieć się, które elementy kampanii działają najlepiej i jak można je ulepszyć.
Zobacz także:  CRM Manager - zakres obowiązków
Kwalifikacje i umiejętności

Stanowisko SEM Specialist to dynamiczna rola, w której należy wykazać się kreatywnością z analitycznym myśleniem, by skutecznie dostosować się do wymogów zmieniającego się krajobrazu marketingu online. Specjalista SEM to nie tylko ekspert w obszarze płatnej reklamy, ale także kluczowy gracz w budowaniu trwałej i skutecznej strategii widoczności marki w internecie.
Zadania związane ze stanowiskiem Specjalisty ds. SEM:

  • Prowadzenie kampanii PPC: Planowanie, wdrażanie i monitorowanie kampanii płatnych reklam na platformach takich jak Google Ads czy Bing Ads.
  • Analiza słów kluczowych: Dobór i analiza słów kluczowych z uwzględnieniem specyfiki branży oraz celów kampanii.
  • Optymalizacja treści i strony pod kątem SEO: Współpraca z zespołem ds. treści w celu optymalizacji witryny pod kątem zarówno wyszukiwań organicznych, jak i płatnych.
  • Zarządzanie budżetem reklamowym: Skrupulatne zarządzanie budżetem reklamowym, optymalizacja kosztów i maksymalizacja zwrotu z inwestycji.
  • Badanie konkurencji: Analiza działań konkurencji w obszarze SEM, dostosowywanie strategii do zmieniającego się otoczenia online.
  • Tworzenie raportów i analiza danych: Przygotowywanie regularnych raportów z wynikami kampanii oraz analiza danych w celu identyfikacji obszarów poprawy.
  • Dbałość o jakość strony docelowej: Zapewnienie, że strony docelowe kampanii są zoptymalizowane pod kątem konwersji i dostosowane do oczekiwań użytkowników.
Inne nazwy stanowiska

Rola SEM Specialist może mieć różne nazwy w zależności od firmy i regionu. Oto niektóre z alternatywnych nazw tego stanowiska:

  • Paid Search Specialist
  • SEM Manager
  • Online Paid Advertising Specialist
  • SEM Analyst
  • Search Marketing Consultant
  • PPC Campaign Manager
  • Search Engine Advertising Consultant
  • Search Engine Optimization Specialist
  • Paid Search Campaign Planner
Wynagrodzenie na stanowisku SEM Specialist

Wynagrodzenie dla Specjalisty ds. SEM może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak poziom doświadczenia, lokalizacja geograficzna, branża, specjalizacja, rozmiar firmy oraz umiejętności indywidualne. Widełki wynagrodzenia wahają się od 7 000 zł do 14 000 zł brutto. Warto jednak zauważyć, że te wartości to jedynie szacunkowe widełki, a rzeczywiste wynagrodzenie może być różne w zależności od wielu czynników. Dodatkowo, w miarę zdobywania doświadczenia i specjalizacji w konkretnych obszarach SEM, specjaliści mogą negocjować wyższe wynagrodzenia. Lokalne różnice ekonomiczne, branżowe trendy oraz polityka płacowa konkretnej firmy również wpływają na ostateczne warunki płacowe.